Specyficzny klimat Chorwacji sprzyja nie tylko plażowaniu, ale i uprawie ziół.
Określenie „królestwo lawendy” jest w pełni uzasadnione. Plantatorzy lawendy zrzeszeni są w stowarzyszeniu Lawender Croatia. Chorwacka odmiana lawendy Lavendula croatia uważana za jedną z najszlachetniejszych odmian lawendy w Europie. Przewyższa swą jakością nawet lawendę prowansalską spopularyzowaną dzięki powieści Patricka Suskinda i zrealizowanym na jej motywach filmie „Pachnidło”.
Podczas gdy lawenda prowansalska od stuleci hodowana była z nastawieniem na przemysł perfumeryjny, lawenda chorwacka wolna od takiej selekcji zawiera więcej substancji leczniczych ( zwłaszcza linalolu i octanu linanylu) Najbardziej też przypomina pierwotną odmianę lawendy lekarskiej opisanej przez greckiego lekarza z I wieku naszej ery, Dioscoridesa w słynnym dziele „ De Materia Medica”.
Dlatego lawenda chorwacka idealnie nadaje się do wyrobu naturalny kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak dezodoranty, mleczka do ciała oraz różnorodnych preparatów do pielęgnacji twarzy lotionów, toników, a nawet antyoksydacyjnego serum.
Z upraw lawendy słynie szczególnie wyspa Hvar, nazywana z tego powodu lawendową wyspą.
Hvar zwany przez starożytnych Greków Pharos, jest najdłuższą wyspą Dalmacji .Jednym z największych walorów tego miejsca jest… słońce. Obliczono, że świeci tu średnio przez 2772 godziny w ciągu roku, najdłużej w Chorwacji. Na wyspie naturalnie rośnie makia, czyli charakterystyczne dla obszaru śródziemnomorskiego zarośla pełne leczniczych ziół. Aż po horyzont ciągną się uprawy lawendy.