Aloes należy jest sukulentem, czyli rośliną dzięki mięsistym, magazynującym wodę liściom przystosowaną do przetrwania w suchym i gorącym klimacie. Właśnie stężony sok z liści aloesu zwany aloną jest substancją leczniczą stosowaną już w starożytności.
Pierwsze wzmianki o aolesie znajdziemy w egipskim papirusie Ebersa datowanym na 1500 p.n.e., był tam opisany pod nazwą Khet-awa. (Współcześnie używana nazwa aloesu pochodzi z języka arabskiego, gdzie oznacza ‚gorzki sok’)
Egipcjanie używali aloesu do opatrywania ran oraz balsamowania zwłok. Według Ewangelii św Jana aloesem namaszczono ciało Jezusa. Właściwości lecznicze aloesu opisał też rzymski lekarz Dioskurides (I w. n.e.), który zalecał zewnętrzne zastosowanie świeżych liści z aloesu na oparzenia, a samą alonę – wewnętrznie w leczeniu zaparć i chorób nerek. Z kolei żyjący w tym samym czasie grecki Rufus z Efezu zalecał sok z aloesu w leczeniu chorób oczu – jaskry i zaćmy.
Liście aloesu zawierają należącą do glikozydów antrachinonowych aloinę , żywice (glukoza, mannowa, celuloza i ich estery), polisacharydy, substancje lipidowe, glikoproteiny, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, winowy, cynamonowy, bursztynowy), bioflawonoidy, i garbniki taninowe .
Badania naukowe potwierdziły zdolność aloniny do zwiększania proliferacji komórek i stymulacji wzrostu naskórka dzięki czemu przyczynia się przyspieszania gojenia się ran.
Polisaharydy natomiast wykazują też silne właściwości antyoksydacyjne oraz imunomodelujące.
W latach 30tych XX wieku rosyjski lekarz W.P. Fiłatow opracował metodę otrzymywania wyciągu z aloesu, który przyspiesza regenerację rogówki po operacjach okulistycznych. Wtedy też po raz pierwszy zastosowano aloes do leczenia oparzeń spowodowanych promieniami Roentgena.
W latach 70tych natomiast zaczęto stosować żel z aloesu. Stwierdzono, że żel stymuluje wzrost fibroblastów, zwiększa elastyczność tkanek wokół rany i stymuluje powstawanie tam kolagenu. Stosowany jest w leczeniu ran, oparzeń oraz odmrożeń
Oczywistym jest, że roślina przynosząca tak wielki pożytek w ratowaniu zdrowia przysłuży się też urodzie.