Obecnie czarna malwa jest częstym składnikiem syropów przeciwkaszlowych. Odkrywają ją także twórcy kosmetyków naturalnych. Lecznicze działanie wynika w dużej mierze z tego , że kwiaty ślazu dzikiego zawierają duże ilości związków śluzowych, które tworzą ochronną powłokę na śluzówce dróg oddechowych i gardła ( a przy zastosowaniu zewnętrznym – na skórze) łagodząc podrażnienia.
Poza tym w kwiatach czarnej malwy znajdziemy wiele innych dobroczynnych substancji. Są to na przykład kwasy fenolowe i flawonoidy , antocyjany (naturalne barwniki roślinne) z których warto wymienić malwidynę. Związki te mają działanie przeciwzapalne, a także uszczelniają naczynia krwionośne. Dlatego też w medycynie preparaty z kwiatów Malva sylvestris L. wykorzystane są także w leczeniu stanów zapalnych naczyniówki oka, zapalenia spojówek i białkówki.
Związki śluzowe w połączeniu z substancjami o działaniu przeciwzapalnym sprawiają, że czarna malwa jest bardzo często stosowanym składnikiem kosmetyków naturalnych. Łagodzi podrażnienia skóry, sprawdza się także jako składnik kosmetyków do cery naczynkowej. Działa leczniczo w przypadku trądziku różowatego. Czarna malwa ma działanie głęboko nawilżające. Jest cennym składnikiem kosmetyków dla niemowląt z atopowym zapaleniem skóry. Ekstrakt z czarnej malwy nawilża też włosy nie obciążając ich. Wspaniale nadaje się do pielęgnacji włosów o szczególnych potrzebach. Dlatego właśnie ekstrakt z czarnej malwy jest składnikiem naszego szamponu do włosów kręconych.