Piperyna pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego , przyspieszając tym samym proces trawienia i minimalizując ryzyko zaparcia, kolki, czy biegunki oraz zapobiega powstawaniu gazów jelitowych. Pomaga także usunąć z organizmu toksyny oraz przyspiesza metabolizm. Niedawne badania kliniczne wykazały, że piperyna wspomaga odchudzanie także w inny sposób – zapobiega tworzeniu się nowych komórek tłuszczowych.
Medycyna ajurwedyjska zalecała pieprz jako lekarstwo na kaszel. Całkiem słusznie – piperyna ma też właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne i wykrztuśne.
W dodatku alkaloid ten naprawia szkody związane z działaniem wolnych rodników. Jako antyoksydant chroni w ten sposób układ krążenia oraz wątrobę. W badaniach laboratoryjnych wykazuje też działanie przeciwnowotworowe.
Jakby tych zalet było mało – pieprz wpływa także na lepszą przyswajalność witamin i minerałów z pożywienia.
Okazuje się, że dobroczynne działanie piperyna ma także wtedy, gdy stosowana jest zewnętrznie. Dlatego właśnie czarny pieprz stał się składnikiem wielu naturalnych kosmetyków. W kosmetyce stosuje się olejek z czarnego pieprzu. W składzie znajdziecie go pod nazwą PIPER NIGRUM FRUIT OIL.
Jak już wspomnieliśmy dzięki piperynie olejek z czarnego pieprzu ma działanie antyoksydacyjne. Jest więc częstym składnikiem preparatów do cery dojrzałej, ponieważ spowalnia procesy starzenia się, się skóry. Poza tym wspomaga regenerację skóry, działa przeciwzapalnie, tonizuje oraz niweluje przebarwienia. W dodatku działa antybakteryjnie, więc bywa także składnikiem mydeł, dezodorantów i kosmetyków przeciwtrądzikowych. Na tym jednak nie kończą się zalety olejku z czarnego pieprzu. Ponieważ delikatnie rozgrzewa i pobudza krążenie krwi jest też składnikiem kosmetyków antycellulitowych.