Drewno z drzewa sandałowego wykorzystywane jest w medycynie ajurwedyjskiej do sporządzania leczniczych wywarów stosowanych jako środek przeciwbólowy oraz w przypadku gorączki, chorób oczu, czerwonki, krwotoków i wrzodów. Sandałowiec w połączeniu z innymi ziołami stanowił także remedium na ukąszenia węży i skorpionów. Drzewo sandałowe – wykorzystywane zarówno do sporządzania naparów jaki i pachnideł – zarówno w Indiach jak i w świecie arabskim uważane jest za afrodyzjak.
Za zapach drewna z drzewa sandałowego odpowiedzialne są przede wszystkim dwie substancje zawarte w olejku eterycznym – santalol i santalen. Dzięki nim olejek działa odkażająco, przeciwzapalnie i rozkurczowo. Badania przeprowadzone w 2006 roku wskazały również, że zapach olejku z drzewa sandałowego korzystnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy – odpręża, relaksuje i poprawia nastrój.
Od czasów starożytnych drzewo sandałowe stosowane jest jako składnik pachnideł ze względu na charakterystyczne, przyjemne nuty drzewne
Kosmetyka naturalne ceni je też za właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Preparaty z olejkiem z drzewa sandałowego stosowane są w leczeniu trądziku i zaskórników.
Olejek z drzewa sandałowego łagodzi podrażnienia, koi zwłaszcza suchą i popękaną skórę. Jeśli dodamy do tego właściwości aromoterapeutyczne olejku z drzewa sandałowego, otrzymamy bardzo pożądany składnik kosmetyku do kąpieli. Olejek z drzewa sandałowego znajdziecie w naszym żelu pod prysznic z serii Body & Hair