Oto lista naszych kosmetyków – afrodyzjaków ,, które sprawdzą się jako walentynkowe prezenty dla kobiet.
Rozmaryn już w czasach antycznych był atrybutem zakochanych. Wierzono, że zapewnia stałość w uczuciach i zapobiega zapomnieniu o ukochanej osobie. Grecy poświęcali go Afrodycie, a Rzymianie – Wenus. W późniejszych wiekach w wielu miejscach Europy ziele rozmarynu wykorzystywane było w obrzędach weselnych.
Rozmaryn to główny składnik mikstury , używanej przez polską królewnę, zasiadającej na tronie Węgier – Elżbietę Łokietkównę . „ Wodę królowej Węgier” uważano za pachnidło i lek zapewniający wieczną młodość, ale przede wszystkim za afrodyzjak. Elżbieta oczarowywała cesarzy, królów i dworzan. Królowa dożyła rekordowego jak na tamte czasy wieku – 75 lat i do końca zachowała jasny umysł i piękną cerę. Kronikarze twierdzą, że pod koniec życia wyglądała o 30 lat młodziej! Współczesna nauka potwierdza, że rozmaryn z powodu składu chemicznego zawartego w nim olejku eterycznego naprawdę stymuluje pamięć, a ponadto ma właściwości antyoksydacyjne oraz ujędrniające cerę.
Werbena w wielu kulturach była rośliną , której przypisywano wyjątkowe magiczne właściwości. Indianie północnoamerykańscy używali jej w celu wywołania świadomych snów i przewidywania przyszłości. Werbena była także świętą rośliną druidów. W średniowieczu uważano ją za „ziele czarownic” i silny afrodyzjak. Dziś naukowcy badający skład chemiczny ziela werbeny potwierdzają , że zawarty w niej olejek eteryczny korzystnie pływa na układ nerwowy – relaksuje i poprawia nastrój. Jest także antyoksydantem oraz pomaga pozbyć się cellulitu.
Kakao i wanilia to afrodyzjaki, których moc doceniali już Aztekowie. Wierzyli oni, że wanilia wzmacnia serce, odpędza troski oraz dodaje sił. Oczywiście już w czasach Azteków na bazie wanilii tworzono pachnidła. Naukowcy potwierdzają jej aromoterapeutyczne działanie. Udowodniono, że pomaga w stanach napięcia nerwowego i zmniejsza stres oraz poprawia jakość snu. Okazuje się jednak , że wanilia stosowana w kosmetykach ma o wiele więcej funkcji niż tylko nadawanie im pięknego, słodkiego zapachu. Ma działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia. Ma właściwości antyoksydacyjne, więc przeciwdziała starzeniu się skóry i wspomaga jej regenerację.
Ziarna kakaowca w królestwie Azteków były tak cenne, że służyły za środek płatniczy. Wierzyli, że kakaowiec i sekert przyrządzania z niego napoju zwanego texocolatl jest darem boga Quetzalcoatla dla ludzkości. Boski napój, który przyrządzano z tłuczonych ziaren kakaowca zarezerwowany był jedynie dla władcy, arystokracji i wojowników . Był lekarstwem i afrodyzjakiem. Legenda głosi, że król Montezuma II dzięki spożywaniu czekolady mógł zaznawać rozkoszy z setkami kobiet
Po dziś dzień kobiety w Ameryce Południowej podają mężczyźnie, w którym chcą wzbudzić miłość, czekoladę z laską wanilii.