Węgiel aktywny, bo to o nim mowa można zdefiniować jako węgiel w najczystszej postaci. Zarówno w medycynie jak i kosmetyce wykorzystuje się fakt, że dzięki swej porowatej strukturze, węgiel aktywny doskonale wiąże i pochłania wszelkie zanieczyszczenia.
We współczesnej medycynie węgiel aktywny stosuje się przede wszystkim wewnętrznie – w leczeniu zatruć, ponieważ wiąże toksyczne substancje w przewodzie pokarmowym, które dzięki temu mogą być wydalone z organizmu. Hipokrates jednak zalecał stosowanie węgla drzewnego do zasypywania zakażonych ran.
Rzeczywiście węgiel aktywny wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Sprawdza się w kosmetykach do cery z problemami Użyty w mydłach i żelach do mycia i szamponach doskonale radzi sobie z usuwaniem ze skóry zanieczyszczeń: bakterii, nadmiaru sebum czy zrogowaciałego naskórka. Eliminuje także nieprzyjemne zapachy, więc znakomicie odświeża. Jednocześnie działa w sposób bardzo łagodny. Nie powoduje reakcji alergicznych ani podrażnień i nie narusza płaszcza lipidowego skóry. Jest także wspaniałym składnikiem naturalnych past przywracających biel zębów, ponieważ usuwa substancje będące powodem przebarwień. Więcej o wybielaniu zębów węglem możecie przeczytać w tym wpisie.