Olejek cedrowy, jak większość olejków eterycznych ma działanie lecznicze. Zawdzięczamy je w dużej mierze głównej substancji aktywnej olejku – cedrolowi . Cedrol to związek organiczny, należący do grupy alkoholi seskwiterpenowych. Ma silne działanie antyseptyczne – dlatego olejek cedrowy zapobiega zakażeniom ran, chroni je nawet przed zarazkami tężca. Posiada też właściwości grzybobójcze i może być stosowany do leczenia zakażeń grzybiczych.
Olejek cedrowy reguluje produkcję sebum dlatego chętnie jest wykorzystany w naturalnych kosmetykach do pielęgnacji skóry . Działa normalizująco także na skórę głowy – zwalcza łupież i zmniejsza wydzielanie łoju oraz hamuje wypadanie włosów – więc jest również składnikiem naturalnych szamponów.
Olejek z drewna cedrowego jest chętnie stosowany jako składnik preparatów antycellulitowych i ujędrniających ponieważ stymuluje mikrokrążenie i delikatnie rozgrzewa. Jego zaletą jest również to, usuwa martwe komórki naskórka, nadając skórze gładkość i zdrowy wygląd.
Oczywiście olejek ten , tak jak większość olejków eterycznych, wykazuje także działanie aromoterapeutyczne. Jego zapach poprawia nastrój i daje poczucie wewnętrznej siły.