W XIX z liści Pelargonium graveolens. wyizolowano olejek o wspaniałym różanym zapachu, stosowanym w kosmetyce i aromatoterapii. Jego głównymi składnikami są alkohole terpenowe: geraniol, cytronelol i nerol. Mają one działanie antydepresyjne, immunostymulujące, przeciwzapalne i tonizujące. Olejek geraniowy ma także właściwości przeciwbakteryjne i antygrzybiczne.
Brzmi to zaskakująco, ale olejek geraniowy ma zastosowanie kulinarne. Sprawdza się jako naturalny aromat dodawany do ciast, galaretek czy sorbetów. Jego zaletą jest także fakt, że stanowi jednocześnie „naturalny konserwant” ponieważ właściwości antybakteryjne olejku zapobiegają psuciu się potraw.
Olejek geraniowy to spełnienie marzeń twórców naturalnych kosmetyków. Właściwości antybakteryjne i tonizujące w połączeniu z pięknym zapachem o różanych nutach czynią go idealnym składnikiem mydeł, żeli pod prysznic i dezodorantów.
Dodatkową zaletą olejku geraniowego jest też fakt, że reguluje wydzielanie sebum, więc sprawdza się jako składnik preparatów przeciwtrądzikowych.
Jakby tego było mało – stymuluje też mikrokrążenie więc znajdziecie go także w naszych kosmetykach ujędrniających i modelujących ciało.