Dioskurydes w „De Materia Medica” pisał, że werbena pomaga zwalczyć gorączkę oraz leczy z szaleństwa.
Indianie północnoamerykańscy używali jej w celu wywołania świadomych snów i przewidywania przyszłości. Werbena była także świętą rośliną druidów. W średniowieczu uważano ją za „ziele czarownic” i silny afrodyzjak, ale z drugiej strony istniała też legenda, że właśnie werbena posłużyła do obmycia ciała Chrystusa po zdjęciu z krzyża, stąd też wiara, że chroni przed demonami i wampirami. Tradycyjnie stosowano werbenę jako środek wykrztuśny, uspokajający i przeciwgorączkowy. Leczono za jej pomocą także choroby układu pokarmowego oraz pęcherza i nerek. W medycynie chińskiej jest stosowana jako środek przeciwmalaryczny.
Ziele werbeny zawiera alkaloidy (verbalina) glikozydy (witeksyna i izowiteksyna), flawonoidy, ligany, seskwiterpeny oraz triterpeny a także kumarynę.Za charakterystyczny zapach odpowiedzialne są cytral, nerol i geraniol. Badania naukowe potwierdzają jej silnie antybakteryjne właściwości – werbena radzi sobie nawet z gronkowcem złocistym. Ma także właściwości przeciwzapalne. Olejek eteryczny z werbeny łagodzi napięcie nerwowe i poprawia nastrój, pomaga zwalczyć bezsenność. Pomocniczo jest zalecany w leczeniu migren, a nawet nerwic i depresji.
Werbena jest bardzo cennym składnikiem kosmetyków naturalnych. Działa antybakteryjnie, więc sprawdza się jako składnik naturalnych dezodorantów. Chroni przed stresem oksydacyjnym, przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Łagodzi podrażnienia i zapobiega problemom skórnym. Dzięki unikalnemu kompleksowi substancji czynnych uaktywnia odpływ limfy, więc jest pomocna w walce z cellulitem. Ze względu na relaksujące i wyciszające właściwości olejku eterycznego jest także cenionym składnikiem preparatów do kąpieli. Nadaje też kosmetykom subtelny cytrusowy zapach.