Pozyskiwany z liści metodą tłoczenia na zimno olejek laurowy jest olejkiem eterycznym. Zawiera cineol, pinen, felandren, terpineol, geraniol, eugenol, metileugenol. Substancje te sprawiają, że olejek ma silne właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne oraz przeciwgrzybiczne. Działa również rozkurczająco na drobne naczynia krwionośne.
W dermatologii olejek laurowy znajduje zastosowanie w leczeniu takich dolegliwości skórnych jak liszaje, wysypki, łuszczyca lub grzybicze zapalenia skóry. Jest także często wykorzystywany jako składnik maści rozgrzewających, uśmierzających ból i rozszerzających drobne naczynia krwionośne stosowanych przy leczeniu reumatyzmu i bólu mięśni.
Właściwości antybakteryjne i bakteriostatyczne sprawiają, że olejek laurowy stosowany jest chętnie jako składnik dezodorantów, mydeł i żeli pod prysznic.
Idealnie nadaje się także do pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku. Z tego samego powodu jest też składnikiem kosmetyków do golenia dla mężczyzn
Ponieważ działa przeciwgrzybiczo, dzięki czemu skutecznie likwiduje łupież, świąd i inne dolegliwości skóry głowy, znajdziecie go również w naturalnych szamponach.
Olejku uzyskiwanego z liści laurowych nie należy mylić z olejem laurowym pozyskiwanym z owoców wawrzynu.