Według mitologii greckiej sadzonkę drzewa oliwnego podarowała ludziom Pallas Atena.Oliwa z oliwek odgrywała ogromną rolę w kulturze greckiej. Homer nazwał ją „płynnym złotem”. Oliwa była obok chleba podstawowym produktem spożywczym i otaczano ją niemal kultem. W niektórych polis za ścięcie drzewa oliwnego groziła kara śmierci! To właśnie w Grecji nauczono się wykorzystywać oliwę w kuchni, w medycynie (leczono nią bóle głowy i żołądka a także stosowano jako środek przyspieszający gojenie się ran), kosmetyce (nacierano nią ciało, szczególnie przed zawodami sportowymi, pielęgnowano przy jej użyciu skórę i włosy ). Starożytni Egipcjanie uważali tę roślinę za dar Izydy.W Egipcie mieszana z ziołami oliwa była stosowana przede wszystkim jako kosmetyk. W Biblii oliwa z oliwek pojawia się aż 140 razy.
W Biblii drzewo oliwne jest jedną z roślin symbolizującej przymierze z Bogiem. (O leczniczym działaniu liści drzewa oliwnego, o którym wspomina Biblia pisaliśmy tutaj). Oliwa stanowiła wartościowy pokarm, ale była też wykorzystywana w celach rytualnych (namaszczano nią kapłanów i sprzęty świątyni). W przypowieści o miłosiernym Samarytaninie znajdujemy też świadectwo używania oliwy z oliwek jako środka dezynfekującego rany.
Dziś wiemy, że oliwa z oliwek pozyskiwana starożytnymi metodami, czyli tłoczona na zimno ma szereg leczniczych właściwości. Zawiera jedno- i wielonasycone kwasy tłuszczowe, od 65 do 85% kwasu oleinowego oraz skwalen będący także składnikiem płaszcza lipidowego ludzkiej skóry.
Ze względu na swe dobroczynne właściwości, oliwa z oliwek jest ważnym składnikiem naturalnych kosmetyków. Znajdziecie ją niemal we wszystkich naszych masłach i mleczkach do ciała.
Nie tylko doskonale nawilża i odżywia skórę, ale także łagodzi objawy łuszczycy i trądziku oraz atopowego zapalenia skóry. Doskonale koi także oparzenia słoneczne .
Jest doskonałym kosmetykiem do włosów. Jej stosowanie zaleca się przy skłonności do wypadania włosów oraz na włosy suche,łamliwe, z rozdwajającymi się końcówkami.
Znajdziecie ją także w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci:
Nie wszyscy wiedzą, że Chorwacja oprócz uroków adriatyckiego wybrzeża i wysokiej jakości lawendy z wyspy Hvar (o której wspominaliśmy w tym wpisie) ma do zaoferowania także doskonałą oliwę z oliwek, Panujący tam śródziemnomorski klimat, sprzyja uprawie tych ciepłolubnych roślin. Z uprawy drzewek oliwnych słynie Istria. Istnieją dokumenty potwierdzające, że jakością oliwy z Istrii zachwycali się już starożytni Grecy i Rzymianie. Natomiast najstarszy, mający ponad 1600 lat okaz drzewa oliwnego w Chorwacji można podziwiać na wyspach Birońskich Drzewo to wciąż wydaje około 30 kg owoców rocznie!