W skład wosku pszczelego wchodzą nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne ( między innymi kwas palmitynowy, cerotynowy, melisowy, ), estry , węglowodory (między innymi chroniący przed drobnoustrojami skwalen),alkohole jednohydroksylowe i dwuhydroksylowe karotenoidy oraz inne cenne substancje (między innymi chryzyna mająca działanie zbliżone do antybiotyków.) Wosk zawiera także zwykle domieszkę pyłku pszczelego.
Wosk, tak jak miód oraz pyłek pszczeli, był stosowany do celów leczniczych już w starożytności. Doceniono jego antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości i stosowano go jako składnik opatrunków na trudno gojące się rany. Uważano też, że palenie woskowych świeć leczy wiele schorzeń.
Wosk pszczeli jest bardzo łatwo wchłaniany przez skórę. Jego ogromną zaletą jest to, że głęboko nawilża i odżywia, ale jednocześnie nie zatyka porów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że występujący w wosku pszczelim skwalen jest też substancją będącą składnikiem płaszcza lipidowego ludzkiej skóry. Wosk pszczeli zmiękcza i wygładza zgrubiały naskórek zapobiegając jego pękaniu, więc sprawdza się w kosmetykach do pielęgnacji stóp. Tak jak pozostałe produkty pszczele, wosk pszczeli ma silne działanie przeciwgrzybicze , antybakteryjne i przeciwzapalne. Flawonoidy i karetenoidy chronią skórę przed działaniem wolnych rodników. Zaletą wosku pszczelego jest też oczywiście jego słodki, miodowy, kojący zapach.
Ze względu na te wszystkie cenne właściwości wosk pszczeli stanowi bazę naszych odżywczych pomadek do ust. Znajdziecie go także w masłach do ciała BIOBAZA